Telemarková noc Špindl 2016

30.01.2016 08:55

TELEMARKOVÁ NOC ŠPINDL 2016

Kvalitní závodění i spousta nových tváří

 

Letošní ročník ČTP (Českého telemarkového poháru) odstartoval 16.1.2016 ve Špindlu. Kromě večerního závodu Sprint Classic se celé odpoledne zadarmo testovalo, učilo a trénovalo. Workshopů se zúčastnili pokročilí, začátečníci, běžkaři, jasankáři, dospělí i děti. 

 

30 párů telemarkových lyží a 40 párů bot (NTN i 75mm), bylo po většinu odpoledne i večera neustále na nohou horlivých zájemců. Za materiálové zajištění testcentra a půjčovny patří velký dík:

Scottu (www.scottsport.cz), Telemontenegru (www.telemontenegro.cz) a Hudy Jičín ve spolupráci s SK Loquitas (www.telemark.cz  a  www.loquitas.org)

 

Ze všech, kteří si vyzkoušeli telemarkový poklek poprvé nebo přišli jen kvůli vyladění a otestování nového telemarkového materiálu, jsme měli velikou radost. Výukové skupiny začátečníků a běžkařů telemarkistů byly na svahu pořádně vidět, stejně jako veselé obličeje dětí zkoušející své první teleoblouky.

 

Po rychlé úpravě svahu na náš čekalo dalších pět hodin nabitých telemarkem na osvětleném a pro telemark uzavřeném Malém hanku ve Svatém Petru. Nejprve se jelo první kolo závodu Sprint Classic, které startovalo z dolní části Velkého hanku, nechyběl tradiční skok a divácky atraktivní běžecká část. Na start se postavilo téměř 50 závodníků.

 

V kategorii mužů se po prvním kole dostal do čela úřadující mistr republiky Ondra Hegar v čase 58,69. Ještě o pár setin lepší čas zajel Matěj Holub, který ovšem získal trestnou vteřinku. Velmi zajímavý byl souboj o 5.až 14. místo, kdy se deset borců vmáčklo do tří vteřin rozdílu. 

 

V závodě žen první kolo naznačilo, že hlavní favoritky nenechají nic náhodě. Míša Klečkoá zajela parádní čas 1:06,28, který by mezi muži v prvním kole stačil dokonce na 6. místo.  Za Míšou dojela s malou ztrátou Anežka Přibylová. Výsledky žen ukázaly, že v této kategorii kvalita nahrazuje kvantitu.

 

FOTO: Jiří Všetečka / Telemark.cz/

 

Na první kolo navazoval Závod telemarkových nadějí, tzn. dětí ve věku do 15ti let. Závodu na běžkách nebo telemarkách se zúčastnilo deset dětí. Závod byl krásnou konfrontací všech lyžařských stylů. Mezi závodníky byli telemarkisté, lyžaři běžci a sjezdoví specialisté, všichni však s volnou patou. Jelikož se jelo na trati podobné Sprint Classic, bylo nutné zvládnout sjezd i běh. Ceny dětem rozdali členi spolku Špindlerovských lyžníků, kteří obohatili program sjezdem Malého hanku a zajímavým vystoupením v dobovém oblečení, které mělo velký divácký ohlas.

 

Druhé kolo se jelo ve stejné trati. Mezi muži se druhým nejlepším časem blýsknul Ondra Novák (57,91), v součtu to ovšem na vylepšení čtvrté pozice nestačilo.

Jelikož ani druhé kolo žen žádné změny v pořadí na prvních třech místech nepřineslo, tak se pořádající spolek Kérkonošská Telechasa mohl radovat ze třetích míst dvou navrátilců do ČTP. Body za třetí místo si totiž odnesli Ondra Falta, který velmi dobře zvládl první závod po dlouhé zdravotní přestávce, a Zuzka Struková, která slavila návrat mezi branky pár měsíců po narození dcerky Nikolky. 

 

FOTO: Jiří Všetečka / Telemark.cz/

 

Vyhlášení a večerní program proběhl přímo pod svahem v Restauraci Svatý Petr. Kromě krásných cen pro všechny závodníky a pořadatele bylo díky bohaté sponzorské nadílce i mnoho cen v tombole. Plánovaný večerní koncert byl bohužel zrušen kvůli zdravotní indispozici zpěvačky kapely YOUR CHOICE, ale i tak se snad celá Telemarková noc Špindl 2016 všem zúčastněným líbila a přivedla k telemarku další nadšence.

 

Český telemarkový pohár 2016 pokračuje na těchto místech a v těchto termínech:

13.2.2016 Klíny-VOLNÁ PATA

5-6.3.2016 Dolní Morava-MČR V TELEMARKU

19.3.2016 Rokytnice nad Jizerou-O ZLATÉ TELE

 

Děkujeme všem účastníkům, sponzorům, Skiareálu, pořadatelům a rozhodčím Telemarkové noci Špindl 2016, že jste s námi sdíleli radost z kopce plného "volnopatkářů".

 

Za pořadatele,

Pavla Zavoralová

 

 

článek ke stažení v pdf zde: